Satışlarınızı Artırmanın Yolları

Bir iş kurdunuz her şey çok güzel gidiyor.Müşterileriniz sizi öğrendi ürünlerinizi kullanmaya başladı hatta başkalarına överek reklamınızı yapmaya başladı.İş bu dereceye geldiğinde sıra size geliyor.Kurduğunuz işi büyütmek.İşi büyütmenin en önemli yolu reklamınızı yaparak daha çok kitleye hitap etmek.Daha sonra müşterilerinizle ilişkilerinizi ilerletmelisiniz.Güleryüzlü ve kaliteli bir hizmet sağlamalısınız.Yaptınız iş her ne olursa olursa olsun önem verip kaliteli bir şey ortaya koymaya çalışmalısınız.Ancak bu etkenler bir araya geldiğinde daha büyük bir şirkete sahip olabilirsiniz.Bu önerileri yıllardır yaptığım perakendecilik sektöründe edindiğim tecrübelere göre yapacağım.Eksik yada yanlış düşüncelerim olabilir.Bunlardan işinize yarayan yararlı gördüklerinizi kendi sektörünüzde uygulayarak işinizi büyütebilir.Satışlarınızı artırabilirsiniz.

1)İş yerinizde çok fazla dikkat çekecek tabela, afiş vb. bulunmasın.Sade rahatlatıcı renklere boyayın.Amblem çok sade olsun.Araştırmalar çok fazla dikkat çeken yerlerin belirli bir zamandan sonra itici geldiğini ortaya çıkarmıştır.

2)İşiniz reel ortamda ise yani bir mağazanız varsa göz alıcı ürünleri üst taraflara doğru yerleştirmelisiniz.İnsan yukarı doğru daha kolay bakar ve dikkatini toplar.Mağazadaki ilgi çekici ürünlerin üst taraflarda ama gözle görülür yerlerde olması müşterinin mağazaya ilk girdiğinde onları görmesini sağlar.Dikkatini ilk onlar çeker ve daha sonra beyin yorulup aşağı taraflara doğru bakıldığında daha az ilgi çeken ürünler görünür.Müşteri yukarıdaki ürünlere bakıp yorulduğunda aşağıdaki ürünler ona eski olduğundan daha cazip gelecektir.

3)Çalışanlarınıza önem verin onlara güler yüzlü ve sahiplenen davranışlarda bulunun.O işe ait olduklarını o işi sadece para kazanmak amaçlı yapmadıklarını benimsetin.

4)Müşterilerinize sıcak ve samimi davranın.Sattığınız malın her zaman arkasında durun.Herhangi bir sorunda en kısa zamanda çözerek müşteri memnuniyetini sağlayın.

5)İşinize gereken saygıyı gösterin her zaman geliş gidiş saatleriniz olsun.Belirli zamanlarda mümkün olduğunca işinizin başında olun.

6)Mağazanızdaki hava ayarını her zaman güncel tutun.Sıcaklık ve temiz havayı belirli aralıklarda kontrol ederek gerekli ayarlamaları yapın.

7)İşine önem vermeyen, müşteriye nasıl davranacağını bilmeyen kişilerle çalışmayın.

8)Kemik bir kadronuz olsun onlara gereken önemi verin önemli olduklarını hissettirin.Diğer çalışanları bu kadronun etrafında toplayın.

9)Çalışanların gülük hayatını da düşünerek her ay giriş çıkış ve mola vakitlerini ayarlayın bunu bir panoda çalışanlarınızın görmesini sağlayın.En az sapmayla bu planı uygulayın.Böylece her şeyin belirli bir zaman olur ve herkes kendini o zamanlara göre ayarlar.

10)Başarıyı her zaman en iyi şeyle ödüllerin.Hedeflenen satışlara ulaşıldı veya bunun gibi başarıları çalışanlarınızla birlikle en güzel şekilde kutlayın ki bir sonradaki hedefe ulaşmak daha kolay olsun.Bireysel başarıdan daha çok toplu bir şekilde başarı bekleyin.Bireysel başarıya dayalı prim sistemini kaldırın.Böylece çalışanlarınız arasındaki rekabeti azaltmış bundan doğabilecek sorunları önlemiş olursunuz.

Kendi edindiğim tecrübelerden bazılarını sizinle paylaşmak istedim.Umarım ulaşmak istediğiniz her hedefe başarıyla ulaşırsınız.Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

Bir cevap yazın