SolidCam Nedir? Nasıl Öğrenilir?

          SolidCam, bilgisayar destekli tasarım ve imalat programıdır. Aslına bakılırsa Solidworks üzerinde tasarlanan ve çizilen parçaların Cnc makinelerle işlenmesi için gerekli G kodlarını çıkarmak için gerekli bilgisayar programıdır. Ben bu yazımda kendi bildiğim kadarıyla akademik olmayan cümlelerle SolidCam programının tanıtımını yapmaya çalışacağım. Özellikle kendi bildiğim SolidCam programının torna bölümünü anlatacağım.

Hakkımda kısmını okuyanlar bilir. Makine mühendisiyim. İşim gereği sürekli parça tasarlayıp tasarlanan parçaların da imalatını gerçekleştirmekteyim. Cnc tornaya tasarladığım parçaları ürettirmek için SolidCam programını öğrendim. SolidCam ile Cnc tornalara G kodu çıkarmaktayım. Böylece Cnc operatörlerinin işlerini kolaylaştırarak hem üreticinin hem de ürünün kalitesini artırmaktayım. Solidworks ile tasarlanan parçalar, SolidCam programı ile Cam yapılarak parçanın işlenmesini hızlandırılır, ayrıca daha kaliteli ve hatasız üretim sağlanır. Üretimi simüle ederek parçanın işlenmesini bilgisayar ortamında test edebiliriz. Kullanılacak takımları seçerek üretimin planın yapılmasını kolaylaştırılabilir. Parçanın işlenmesini simülasyon yaparak kontrol ettikten sonra yaklaşık üretim süresini görebiliriz. Böylece üretim sürecinin ne zaman biteceğini görebiliriz. Böylece de daha sonraki üretim sürecini daha iyi planlayarak üretimin tamamlanmasını tamamen kontrol altına alabiliriz.

Gelelim SolidCam programının nasıl öğrenileceğine. Ben internet üzerinden kurs aldım ve kursu tamamladım. Kurs sürecinde öğrendiğim bilgileri sürekli test ederek günlük iş yerinde işlenen parçaları program üzerinden işlemeye çalıştım. Böylece hem canlı olarak hem de bilgisayar ortamında o parçanın nasıl üretileceğini görmüş oldum. SolidCam programını öğrenmeye başlamadan önce talaşlı imalat üretim sürecini iyi bilmek gereklidir. Böylece talaşlı imalat sürecinin planlaması yapılarak işleme sırası belirlenir. Önce yapılacak işlemler bu plana göre belirlenir. Üretim sürecini bildikten sonra Solidworks programını orta seviye kullanmanız gereklidir. Bu 2 koşulu sağladığınız sürece SolidCam programını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Önümüzdeki dönemde SolidCam torna ile alakalı sıfırdan ileri seviyeye bir eğitim seti hazırlamayı düşünüyorum. Seti ya Youtube kanalımdan yada Udemy üzerinden yayımlayacağım. Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın