Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapılır?

Araç aldık geziyoruz dolanıyoruz belirli bir süre geçti.Artık akla yavaş yavaş başka sorular gelmeye başlayacaktır.Bu sorulardan ilk başta geleni yakıt parasını nasıl denkleştiririz olacaktır.Ülkemizdeki yakıt fiyatları diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça yüksektir.Ama yüksek diye araç sevgimizi kısıtlayacak da değiliz tabi.Ancak kullanımımızı düzenleyerek daha az yakıtla daha fazla yol yapabiliriz.Kendi uyguladığım ve gerçekten de işe yarayan yolları size anlatmaya çalışacağım.

1)Yakıt tasarrufu için en önemli mesele aracın bakımlarının tam yapılmış olmasıdır.Bakımlar tam olunca tüm parçalar düzgün ve temiz çalıştığından aracınız daha az yakıt tüketecektir.

2)Yakıtınızı sürekli aynı ve bilindik markaların güvenilir yerlerinden almanız yakıt tasarrufu için önemlidir.Bazı istasyonlar yakıta çeşitli maddeler katarak aracın performansı düşürmektedir.Böyle olaylara karışmamak için sürekli aynı ve güvenilir yerden almalısınız.

3)Aracınızı çalıştırınca hemen yola çıkmayın 1 2 dakika ısınmasını bekleyin.Isınan motor daha verimli ve düzgün çalışmaktadır.

4)Yolda aracı mümkün olduğu kadar yüksek viteste kullanmaya çalışın.Çıkabileceğiniz en yüksek viteste yol yapın.

5)Ani hızlanma ve yavaşlamalardan mümkün olduğu kadar kaçının.Ani hızlanmaya çalışınca motor gereğinden fazla yakıt yakmaktadır.Ani fren yaparsanız tekrar hızlanmak için boşa yakıt sarfiyatı yapmış olursunuz.

6)Aracı boş viteste değil de viteste kullanın, ayağınızı gazdan çekip viteste bırakırsanız belirli bir mesafe kendi kendine gidebilir.

7)Araç içindeki gereksiz ağırlık yapan nesneleri çıkarın.Bu aracın ağırlığını azaltarak yakıt tasarrufu yapmanıza katkı sağlar.

8)Aracınızı yazlık tekerde kışın kışlık tekerde kullanmaya çalışın.Bu hem güvenlik açısından hemde yakıt tasarrufu açısından önemli bir konudur.

Araç kullanırken yakıt tasarrufu yapmak için kendi uyguladığım konuları anlatmaya çalıştım.Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın