Lys’ ye Gireceklere Öneriler

Uzun bir yılın artık sonuna yaklaştınız.Bazıları için rahat geçen bazıları için sıkıntılı geçen koca bir yıl…Hayallerinizin peşinde, önünüzdeki yılları nasıl yaşayacağınızı belirleyen beş şık…135 dakika.Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bende bir üniversite öğrencisi olarak birçok şeyi görmüş aklı sonradan gelmiş biri olarak sadece şunu söylemek istiyorum.İster öğüt olarak algılayın ister normal bir söz olarak ama yapmaktan zevk alacağınız işi seçin.Yoksa en ufak sorun sıkıntıda hemen o işten sıkılıyorsunuz.Yapmak istemiyorsunuz.Dediğim gibi bu yollardan geçmiş biri olarak önerileri sıralayacağım hiç bir kural kaidesi yoktur.Gelelim sınavlara girmeye birkaç gün kala girmeden yapsanız iyi olurlara…

1)Sözel bölüm tercih edecekler son birkaç gün kala son ezberlerini tamamlayıp sınava hazır olmaya çalışmalısınız.

2)Sayısal bölüm tercih edecekler ise formül ve kısayolları ezberlemeniz sizin için çok iyi olacaktır.

3)Sınav sabahı sınav saatinden yaklaşık 3 4 saat önce uyanıp sakin bir kahvaltı yapmalısınız.Bu zihninizi açmaya yarar sağlar.

4)Sınavdan önce yediklerinize içtiklerine dikkat edin etmelisiniz.Sizi rahatsız edebilecek gıdaları tüketmeyin.

5)Sınav saatinden yaklaşık 1 saat önce sınava gireceğiniz okulda olmalısınız.Bu son günlerde sıkıntı yaşanan 09:45 olaylarından kesin bir şekilde kurtulmanızı sağlar.Sınavdan önce kendi kendinize kalmanızı sağlayacaktır.

6)Sınavı öyle çok abartıp eliniz ayağınız titreyecek kadar sizin aleyhinize olan durumlara kendinizi sokmayın.

7)Sınav zamanında ise tabi ki herkesin kendi alıştığı rahat ettiği işaretleme olayı vardır ama ÖSYM sınavlarında sorunlardan kurtaran şekil soruyu çözdüğünüzde optiğe soru numarasına bakarak işaretleyin.Bu sizi son dakika süprizlerinden ve kaydırma korkusundan kurtarır.

8)Süreyi ayarlayamayabilirsiniz bunun için yapamadığınız soruda ısrar etmeyin.Diğer soruya geçin daha sonra vakit kalırsa yapamadığınız sorulara dönebilirsiniz.

9)Soruları yavaş ve tane tane okuyarak anlamaya çalışın.Tabi ki süreyi ayarlayarak.

10)Lys çok oturumlu bir sınavdır.O Yüzden bir sınavdan çıkınca iyi de geçse kötü de etkisinde kalmamaya çalışın.Bu sizin yararınıza olacaktır.

Benim belirtmek istediklerim bunlar.Dediğim gibi kendi düşüncelerimi yarar sağlayabilir düşüncesiyle sizle paylaşmaya çalıştım.Herkese başarılar diliyorum.Umarım her şey istediğiniz gibi olsun.Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın