Kripto Para Borsalarında Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Kripto para borsası çok yönlü işlem olanakları sunan bir borsadır ve bu borsaların vazgeçilmezi ise kaldıraçlı işlemlerdir. Peki kripto para borsalarında kaldıraçlı işlem nedir? sizin için açıkladık.

Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Kripto para borsalarının bel kemiğini oluşturan kaldıraçlı işlem nedir? Kaldıraçlı işlem, kripto para borsasında yatırımcıların kâr elde etmek amacıyla kullandıkları bir işlemdir.  Buradaki amaç yatırımcıların az para ile büyük oranda kâr elde etmelerini sağlamaktır. Bu ise fiyatlarda hareketliliği ve kripto para borsalarında canlılığı beraberinde getirmektedir.

Kripto Para Borsasında Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Kripto para borsasında kaldıraçlı işlem nasıl yapılır? Kripto para borsalarında işlem yapmak istediğiniz kripto paraların yanında birtakım simgeler bulunmaktadır. Bunlar kaldıraç oranlarıdır. Bu oranlar 2x, 3x, 5x, 10x, 20x, 100x, 125x şeklindedir. Yani mevcut kripto paranın değerinin katları üzerinde işlem yapmayı ifade etmektedir. Yani yatırımcılar bu kaldıraç oranlarından istediğini seçerek ana paralarının katları oranında işlem yapabilme hakkına sahiptir.

Kripto Para Borsasında Kaldıraçlı İşlemin Avantajları Nelerdir?

Ana paranın 2x, 3x, 5x, 10x, 20x, 100x, 125x katları oranında işlem yapmaya yarayan kripto para borsasında kaldıraçlı işlemin avantajları nelerdir? Kaldıraçlı işlemlerin en büyük avantajı, yatırımcılarına yüksek kâr getirisi sağlamalarıdır. Bu kâr ise kaldıraç oranında değişmektedir. Yatırımcılar, kripto paranın değer kazanması durumunda seçtiğiniz kaldıracın büyüklüğü oranında kâr elde etme olanağına sahiptir. Böylece kısa sürede yüksek kâr elde edilebilir.

Kripto Para Borsasında Kaldıraçlı İşlemin Riskleri Nelerdir?

Kısa sürede yüksek kâr elde etmeye yarayan kripto para borsasında kaldıraçlı işlemin riskleri nelerdir?  Her borsa işleminde olduğu gibi kaldıraçlı işlemlerde de risk oranı vardır. Risk seçilen kaldıracın büyüklüğü oranında artmakta veya azalmaktadır. Yani kaldıraçlı işlemler yatırımcılara sadece kâr sağlamamaktadır. Bu yüzden kaldıraç oranları belirlenirken oldukça dikkatli davranılmalı ve hangi kripto paranın gelir getireceği iyi belirlenmelidir. Aksi taktirde büyük zararlara uğrayabilir bakiyeniz bir anda eksilere kadar düşebilir ve bütün varlıklarınızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden kaldıraçlı işlem yapılırken profesyonel uzmanlardan mutlaka destek alınmalıdır.

Kaynak: https://boticker.com/

Bir cevap yazın