Bilgisayar Bakımı Nedir Nasıl Yapılır?

 

Dolar kuru ile birlikte orta ve üst düzey bilgisayar fiyatları araba fiyatları ile yarışmaktadır. Bundan bir iki sene önce ortalama 3000 TL ye iş gören bir bilgisayar alabiliyorken şimdilerde bu bilgisayarlar 4500 TL civarı fiyatlara alıcı beklemektedir. Fiyatlar da böyle olunca tüketiciler yeni bir bilgisayar almak yerine eldekine iyi bakma tarafını seçmektedir. Fiyatın çok yüksek olmasının yanında bilgisayarlar atık hem iş hem de zevk için kullanılmaktadır. Tüm yaşanılan anılar bilgisayarlarda depolanmakta, birçok işlem evden çıkmadan bilgisayar üzerinden yapılabilmektedir. Durum böyle olunca da eldeki emektar bilgisayarlar değiştirilmek yerine bakımı yapılıp kullanılmaya devam edilmektedir.

Birçok bilgisayar kullanıcısı çok para verdiği bilgisayarını ve programlarını ömür boyu kullanacağını düşünmektedir. Durum tam aksidir. Belirli bir süre sonra en üst düzey bilgisayar bile problem çıkarmaya başlamaktadır. Tüketiciler bilgisayarlarının nasıl ilk gün ki gibi kullanabileceğini bilmemektedir. Bilgisayarlarına nasıl bakım yapacağını bilmeyen kullanıcılar hem ellerinde var olan bilgisayarlarından olurlar hem de ceplerinde duran paradan. Bu yazımda sizlere evden kendi imkanlarınızla bilgisayarınıza nasıl bakım yapabileceğinizden bahsedeceğim. Sizde bunları uygulayarak bilgisayarınızı ilk gün ki performansında kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bilgisayarlar ilk kullanımdan belirli bir süre sonra ( bu süre yaklaşık 1.5 yıldır) yavaşlayıp eski gücünde çalışmazlar. Bunun başlıca nedenleri; gereksiz yapılan indirmeler ile dolan hafıza ve biriken dosyalar, bilgisayarın hafızasında yer alan çift dosyalar, bilgisayardan kaldırılan fakat tam olarak silinmeyen dosyalar,ziyaret etmiş olduğunuz internet sitelerinin çerezleri bilgisayarını yavaşlatan başlıca şeylerdir. Bilgisayarınıza bakım yapmanın ilk işi bu dosyaları temizlemek olmalıdır. Bu dosyalar silindikten sonra bilgisayarınız biraz olsun rahatlayacak ve performansında artış olacaktır.

Bilgisayarın performansının artırılması için yapılması gereken bir diğer iş ise sürücü güncellemelerinin yüklenmelisidir. Bunun yanında bilgisayarda var olan disklerin de birleştirilmesi gerekmektedir. Daha sonra yapılması gereken ise masaüstünde mümkün olduğunca az dosya bulunmasıdır. Masaüstünde bulunan dosyalar ön belleğe alınarak bilgisayarın hafızasında fazladan bir yer kaplamaktadır. Bunun yerine dosyalarınızı D diskine koyarak hem bir çökme durumunda onları kaybetmeyi engellersiniz hem de masaüstü yerine diskte duran dosyalar ile ön belleğiniz mümkün olduğunca az yer kaplar. Ücretsiz şekilde edinebileceğiniz bazı bilgisayar bakım programları bulunmaktadır. Bu programları indirme sitelerinden bulabilir bilgisayarınızı optimize edebilirsiniz

.

Bu yazımda sizlere evde nasıl bilgisayar bakımı yapılırı anlatmaya çalıştım. Ayrıca bilgisayar temizliği nasıl yapılır yazımı da okuyarak bilgisayarınıza gereken önemi gösterebilirsiniz. Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın