Pasif Gelir Nedir?

Son zamanlarda “Pasif Gelir” kelimesini eminim ki çok fazla duymaya başlamışsınızdır. İçinde bulunduğumuz pandemi dönemi boyunca işini kaybeden bir çok kişiden gördüğüm kadarıyla pasif gelir gerçekten önem vermemiz gereken gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle evlerden çok az çıkabildiğimiz ve hiç bir şekilde sosyalleşemeden sadece yaşamaya çalıştığımız  bu dönemde pasif geliri olmayan bir çok kişi maddi olarak büyük zorluklar çekmektedir. Durum böyle olunca da pasif gelir ciddi bir araştırma konusu oldu.

Pasif gelir, sizin aktif olarak bir çaba vermeden kazandığınız paraya denmektedir. Örnek vermek gerekirse; geçmiş zamanda aldığınız ve şu an size kira getirisi sunan varlıklar yada kaydettiğiniz bir video yada yazdığınız bir yazıdan etkileşim aldığı anda size bir maddi kazanç getirmesi verilebilir. Şu an benimde zamanımın büyük çoğunu geçirdiğim “udemy” en büyük pasif gelir kaynaklarından birisidir. Uzman olduğunuz bir konuda eğitim seti çekerek siteye yüklüyorsunuz. Daha sonrasında eğitim ücretini belirleyip eğitiminizi satabilirseniz sürekli pasif gelir elde edebiliyorsunuz. Yada pandemi döneminde artan motosiklet ve araç kiralamalar size güzel bir pasif gelir kapısı açabilir.

 Bende uzun bir süredir pasif gelir elde etmek üzerine çalışmaktayım. Henüz bir başarı kaydedemesem de sadece maaşıma bağlı bir maddi gelirim yok. Freelance yaptığım işler ve al- sat ticaretinden maddi destek sağlıyorum. Bu dönemde de en güzel aldığım ders pasif gelir yaratmanın önemi oldu. Şu an dünya üzerinde bir çok kişi sadece pasif gelir kaynaklarından maddi kazancını sağlayıp, istediği gibi bir hayat yaşamaktadır. Fakat pasif gelire sahip olmanın da bir tecrübe gerektirdiğini unutmamak gerekir.

İyi bir pasif gelir kaynağını yaratabilmek için, öncelikle ya bir konu hakkında tecrübe ve uzmanlığınız yada paranız olması gerekir. Bunlardan ikisi de sizde yoksa işinizin zor olduğunu söylemem gerekir. Bir konu hakkında uzmansanız o konu hakkında videolar çekebilir, makaleler yazabilir yada uzmanlığınızı satabilirsiniz. Böylece pasif gelir yaratma fırsatınız olabilir. Yada belirli bir miktar paranız varsa yatırım yapıp pasif gelir yaratabilirsiniz. Örneğin arsa, daire veya dükkan alıp kira geliri yaratabilirsiniz. Yada araç veya motosiklet kiralayıp pasif gelir yaratabilirsiniz. Pasif gelir yaratmanın daha bir çok yolu vardır. Şimdilik size vermek istediğim örnekler bunlar olup kişisel yeteneklerine göre bir çok pasif gelir yaratma olanağına sahip olabilirsiniz.

Bu haftalık benim yazmak istediklerim bunlar. Her hafta yeni bir yazı ile okurlarımı bilgilendirmek için çabalıyorum. Beni okuduğunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın