Evde 3 boyutlu Yazıcı Sahibi Olmak

           3 boyutlu yazıcılar artık hayatın her alanında karşımıza çıkmakta. Oyuncak ve hobi malzemeleri üretmekten savunma sanayine hatta sağlık alanında bile 3 boyutlu yazıcılardan çıktı almak mümkün hale geldi. Bende geçtiğimiz zamanlarda bir 3 boyutlu yazıcı sahibi oldum. Aklıma gelen projeleri en kolay ve ucuz yoldan nasıl gerçekleştirebilirim diye düşünürken 3 boyutlu yazıcılara merakımı fark ettim. Biraz araştırmanın sonucunda kendime başlangıç düzeyinde bir 3 d printer alıp küçük küçük aklımdaki projeleri yapmaya başladım. Bu yazımda amatörler için evde 3 boyutlu yazıcı sahibi olmanın güzelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Evde hobi olarak bir şeyler yapıyorsanız yada profesyonel olarak projeler gerçekleştirebiliyorsanız aklınızdaki projeleri en kısa yoldan gerçeğe dönüştürmek 3 boyutlu yazıcı ile mümkün hale geldi. Bende mühendis olduğum ve de aklıma gelen bir şeyi hemen gerçekleştirmek istediğim için 3 boyutlu yazıcı satın aldım. Bezen evde otururken yada bir şeye ihtiyacım olduğunda hemen aklımda bir kaç çözüm yolu getiririm. Bunları bir yere yazarım fakat maddi gücüm pek elvermediği şeyleri hep ertelerdim. Keşke şunum olsaydı keşke şu kadar olsa da şuna sahip olabilsem diye aklımdan sürekli bir şeyler geçiririm. Ve açıkça söylemek gerekirse birazda cimriliğim vardır. Her şeye para vermek istemem. Kendim yapabilirsem kesinlikle yapmaya çalışırım. Ve de yapmayı başarabilirsem satın alacağım fiyattan gerçekten çok aşağı gelir. Bunun için en sonunda bir adım atıp amatörler için kullanılabilecek başlangıç seviyesinde bir 3 boyutlu yazıcı aldım. Böylece aklıma gelen her şeyi hemen projelendirip  yazıcımla beraber üretime geçiyorum.

3 boyutlu yazıcımla beraber evde kırılan, bozulan eşyaların tamirini kolaylıkla yapabiliyorum. Bir aletin parçası bozulmuşsa hemen çizip aynısını üretip yerine takıyorum ve çoğu zaman çalışıyor. Çoğu zaman diyorum çünkü bazen olmuyor… Örneğin geçenlerde bir düdük gördüm. Çok yüksek ses üretilebilen bir düdük. Projesini hazır indirip yazıcımda bastım fakat sonuç hüsrandı. Ses çıkarmıyordu. Ne yaptıysam bir türlü düdüğün ötmesini başaramadım. Bu yaz için düşündüğüm bazı organik tarım projelerim var. Bunun için evimin balkonunu kullanacağım ve de 3 boyutlu yazıcı ile bazı parçalar basıp en verimli mahsulü almaya çalışacağım. Bu tecrübemi hem blog sitemde hem de Youtube kanalımda paylaşmayı düşünüyorum.

Her neyse şimdilik gelelim yazımızın sonuna. Sizde evde uygun fiyatlı ve basit bir yazıcı ile hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız önümüzdeki hafta için hazırlayacağım 3 boyutlu yazıcımın incelemesini izlemenizi veya okumanızı öneririm. Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.   

Bir cevap yazın