Özel Ders Vererek Para Kazanmak

          Pandemi döneminde tüm dünyada her şey değişmeye başladı. Değişen alışkanlıkların başında da eğitim geldi. Okullar tatil oldu ama sınavlar devam etti. Böylece sınavlara evlerde kendimiz hazırlanmak zorunda kaldık. Bazıları kendi kendine çalışıp o konuyu anlayabilirken bazıları ise bir başkası olmadan o dersi yada konuyu istediği gibi öğrenemez. Bu gibi durumlarda dışarıdan bir destek olarak özel hocalar tutulmaktadır. Böylece bir konu hakkında bilgiye sahip kişiler o bilgiye ihtiyacı olanlara bilgilerini satarak para kazanırlar. Bu durumlarda iki tarafta kazançlı olur. Bilgiyi satan kişi para kazanırken, bilgi satın alan kişi ise para harcar ama o bilgiye sahip olur. Bu yazımda özel ders vererek nasıl para kazanılır? Kimler özel ders verir? Kimler özel ders almalıdır? gibi konular üzerinde fikirlerimi beyan edeceğim.

Kimler Özel Ders Verebilir?

Özel ders vermek için birkaç özelliğe sahip olmak gerekir. Bu özelliklerin başında bir konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak gelir. Başkalarına sahip olduğunuz bilgiyi satmak için o konu hakkında tüm bilgilere sahip olup bu bilgileri karşındakine anlatabilme yeteneğine sahip olmak gerekiyor. Özel ders vererek para kazanmak için öncelikle hangi konuda özel ders vereceğimize karar veririz. Daha sonra o konu hakkında tüm literatürü araştırmalıyız. Tüm bilgilere sahip olduğumuz zaman karşımızdaki kişiye bu bilgileri doğru, akıcı şekilde anlatmamız gerekir. Her insanın anlama kapasitesi aynı düzeyde olmadığı için anlatıcı kişi sabırlı bir şekilde davranmalıdır. Bu yüzden özel ders vererek para kazanmak isteyen kişi için sabır, bilgi ve bilgiyi karşıya aktarabilme yeteneği gelişmiş olmalıdır. Yada ileride özel ders vermek isteyen kişiler kendilerinde bu özelliklerin olmadığını düşünüyorsa öncelikle bu özelliklerini geliştirmelidir.

Kimler Özel Ders Alabilir?

Özel ders alacak kişiler için dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Öncelikle öğrenmeyi nasıl sağladığını iyi çözmesi lazım. Yani nasıl öğrendiğini bulması gerekmektedir. Kendi öğrenme şekline göre uygun özel ders veren kişileri araştırıp gerekirse birkaç kişi ile deneme dersi yapıp en uygun adayı seçmeyi bilmesi gerekmektedir. Daha sonra tüm öğretme işini karşısındaki kişiye bırakmamalı ve öğretmen gelmeden önce o konuyu kendi öğrenmeye çalışmayı ve öğretmen gittikten sonra ise konu tekrarı ile uygulama yapmaktadır. Böylece hem öğrenmeyi kolaylaştırır hem de öğrendikten sonra özel ders için ödediği ücretin karşılığını almış olur.

Özel Ders Vererek Para Kazanmak

Bu yazımda Girişimcilik Kategorim için Özel Ders Vererek Para Kazanma konusunu ele almaya çalıştım. Özellikle pandemi dönemini kendi lehine kullanmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat olarak düşünüyorum. Hangi konuda özel ders vereceğinizi seçtikten sonra kendinizi tanıtan kısa bir video çekip sosyal medya hesaplarınızda gerekli etiketlemeler ile paylaşmanız daha sonrasında kısa bir video ile öğreteceğiniz konu hakkında demo ders vermeniz hem tanınmanızı hem de öğrencilerin sizin uygun bir öğretmen aday olup olmayacağınızı kara vermesinde yardımcı olacaktır. Daha sonra bu videoları uygun sosyal medya sitelerinde paylaşarak kendi reklamınızı yapmanız size büyük fırsat sağlayacaktır.

Bir cevap yazın