50 CC Motosiklet Almak

Mart ayında şehir içinde uygun fiyatlı ulaşım sağlamak için bir motosiklet aldım. Hatta buna motosiklet değil de “2 tekerli motorlu bisiklet” demek daha doğru olacaktır. Aradan geçen zamanda inceleme yazısını yazmak istedim fakat daha uzun bir deneyime sahip olmak istedim. Böylece daha doğru ve öznel yorumlar yaparak 50 CC motosiklet almayı düşünen kişilere kesinlikle öznel ve uzun süre deneyimlemiş biri olarak yorumlar yapmak istedim.

Motosiklet Almaya Karar Vermem

İş yerim ve evim arası yaklaşık 5 km. Toplu ulaşımla gitmeye kalkınca bu kadar kısa mesafeye 3.5 Tl gibi ücret ödüyordum. Ayrıca yerinde pek duramayan biri olarak sürekli bir yerlere gidip gezmek yada çeşitli işlerim dolayısı ile bir yerlere acil olarak ulaşmak istiyordum. Borçlarım benim araba sahibi olmamı zorlaştırıyordu. En güzel yöntemin yaz aylarının da gelmesi ile motosiklet almak olduğunu düşündüm. Fakat motor ehliyetim yok. Bunun üzerine internette biraz araştırma yaparak 50 CC motosikletlerin ehliyetsiz de kullanılabildiği araç ehliyetine sahip olanların bu motorları sorunsuz bir şekilde kullanabildiğini öğrenince çevremden motor araştırmaya başladım. İstediğim motorun özellikleri; 2 kişi ile rahat seyahat, az yakıt sarfiyatı, az bakım maliyeti ve uygun fiyat. Bu isteklerin doğrultusunda bir çok motora baktım. İnternette çok fazla araştırma yaptım. Bu özellikleri karşılayan Motoran Allegro 50 modelinden aramaya başladım. Birçok adet buldum ve motora bakmaya gittim. Ya orası burası kırık oluyordu yada çok fazla kilometre yapmış oluyordu. En son bayan bir kullanıcıdan 3600 km de 2018 model bir Motoran Allegro 50 buldum ve satın aldım.

50 CC Motor Satın Almak

Motosiklet satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Frenleri motoru ve elektrik aksamına iyi bakılıp alınması gerekir yoksa ilerde size büyük sorunlar açabilir. Ben motoru bir ustaya gösterme gereği görmedim biraz araştırma yaparak gittim ve kendim kontrol ettim. Daha sonrasında herhangi bir sorun görmedim ve direk notere gittim. Noterde satış ücreti olarak 272 TL verdim. Noter işlerini bitirdikten sonra direkt olarak ruhsatı noterden teslim aldım. Merak edenler için söyleyim ruhsatta 50 cc Motoran Allegro “2 tekerli motorlu bisiklet” olarak geçmektedir. Polis çevirmesinde felan başınız ağrımaz. 

Bu yazımda motor almaya karar verme aşamamı ve nasıl satın aldığımı anlatmaya çalıştım. bir sonraki yazımda 50 cc motorlar hakkında bilgi vererek merak edilenleri cevaplamaya çalışacağım.

Bir cevap yazın