Covid- 19 Sürecim

Nispeten uzun süredir dünyayı ve ülkemizi etki altına alan Pandemi sonunda döndü dolaştı beni de etkisi altına aldı. Namıdeğer Covid-19 yada halk arasında daha yaygın olarak kullanılan ismi ile Korona Virüs. 16 Temmuz Perşembe akşamı kontrol amaçlı verdiğim test ile resmen virüslü bir kişi oldum. 17 Temmuz öğlen saatlerinde Halk Sağlığı Merkezi tarafından aranıp acilen hastaneye gitmem gerektiği söylendi. O saatten bu saate yani 21 Temmuz Salı gününe kadar Karantina altındayım. Karantina sürem 14 gün yani 30 Temmuz tarihinde sona erecek. Bu süre içerisinde evden dışarı çıkmam, biriyle temas etmem hatta görüşmem bile yasak. Sizleri bu Korona Virüs süreçlerini daha kolay ve stressiz atlatmanız için başımdan geçen olayları anlatmaya karar verdim. Sizinde başınıza gelmesi halinde ilk ağızdan bir rehber olması için bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

Korona Testi

Öncelikle sizlerinde kendinizi korumak için 2 haftada bir test vermeniz yararınıza olacaktır. Test vermek için belirtileri beklemeyin derim çünkü bende hiçbir belirti olmadan testim pozitif çıktı kaldı ki halen hiçbir belirti olmadı. 2 haftada bir hastaneye gidip korona testi vererek hem kendinizi hem de çevrenizi korumuş olursunuz. Hastanede doktor duruma göre bazı tetkikleri isteyecektir. Bu tetkikler; ağız ve burundan alınan örnek, akciğer tomografisi ve kan alımı. Fakat her test vermeye gidenden bu testlerin hepsi alınmıyor. Sadece doktorun gerekli gördükleri alınıyor. Benden akciğer tomografisi istenildi ilk başta ve tomografide ciğerlerimde bulguya rastlanıldığı için diğer testleri yaptırdım. Sonuç pozitif çıktı malesef.

Test Sonuçları

Test sonuçları hastanedeki yoğunluğa bağlı olarak 1 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Sonuç Negatif gelirse sağlıklı olarak gündelik yaşamınıza devam edebilirsiniz. Fakat sonucun Pozitif gelmesi durumunda zaten bütün sağlık sistemi tarafından aramaya tabi tutuluyorsunuz. Öncelikle İl yada ilçe sağlık müdürlüğü sizi arayarak pozitif olduğunuzu hiçbir kişiye ve yere temas etmeden ya kendi imkanlarınızla yada ambulans ile en yakın pandemi hastanesine ulaşmanızı istiyorlar. Ben kendi aracımla gittim hastaneye. Daha sonra orada testler tekrarlanıyor ve duruma göre ya hastanede yatış verilerek tedavi altına alınıyorsunuz yada evde izole oluyorsunuz. Ben 2 gün hastanede kaldım. Daha sonrasında eve gönderildim ve evde tedavi oluyorum. Tedavi sırasında hastaneler arasında farklılıklar olabilir. Örneğin bana Çin’den gelen Korona hapları deneniyor fakat diğer hastanelerde yatan hastalara farklı ilaçlar veriliyormuş.

Tedavi Süreci

Tedavi süreci yaklaşık 14 gün. Fakat edindiğim bilgilere göre virüs vücudu 8 ile 10 günde terk ediyormuş. Bu süreçte kimseye temas etmeden minimum eşyaya da dokunarak süreci geçirmek lazım. Virüsün yayılmasını ne kadar engellersek o kadar kişi hastalığı kapmadan yaşar. Sürekli su içmeye özen gösterilmeli ve ayrıca kuruyemiş gibi vücut direncini yükseltecek besinleri alınması sizin hastalığı daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır. Tedavi sürecinde nefes darlığı, öksürük, halsizlik ve baş ağrısı gibi şikayetler olmaktadır. Ama ağrı kesici içilince çok geçmeden vücut kendini topluyor. Tedavi sürecinde vücut direncini yükselterek bol bol dinlenilmeli doktorun verdiği uyarılara harfiyyen uyulması büyük önem arz etmektedir.

Tedaviden Sonra

Bu kısma ben daha geçemedim. Tedavim sonlanınca alt kısma bir güncelleme paylaşırım 🙂  14 gün bittikten sonra tekrar test yapılıyor. Test sonucun Negatif ise normal hayatına devam ediyor ve okuluna yada işine gidiyorsun. Tabi ki bu 14 günlük karantina sürecinde rapor veriliyor eğer çalışıyorsanız bu tedavi günlerinin rapor parasını Devletten alıyorsunuz. Şimdilik benden bu kadar tedavi sürecim bitince tekrar güncelleme yaparım. Sağlıklı kalın.