Çizim Programları Nasıl Öğrenilir?

Hakkımda kısmını okuyanlar Makine Mühendisi olduğumu bilirler. İşim dolayısıyla çizim ve tasarım programlarıyla fazlasıyla haşır neşir haldeyim. Programları da derken öyle 100 tane program da bilmiyorum. AutoCad ve Solidworks programlarını aktif bir şekilde kullanıyorum ve bunlar benim fazlasıyla işimi görüyor. Herkes gibi benim de bu programları öğrenme aşamalarım biraz sancılı geçti ama iş yerinde kullanmak zorunda kalınca ve de benden başka biri bunları kullanmayı bilmeyince iş başa düştü ve mecbur kalarak öğrendim. Hatta halen bilmediğim bir sürü eklenti kısayol vs. trilyon çeşit şey var. Ama dediğim gibi bildiğim kısımlarıyla dünyanın her yerinde tasarım yapabileceğimi biliyorum. Bu yazımda herhangi bir çizim ve tasarım programını öğrenmek isteyenler için bir rehber hazırlamak istedim. Anlattıklarım tamamen kişisel düşünceler olup tamamen aklımın ürünüdür.

     Öncelikle çizim-tasarım işleriyle uğraşarak para kazanmak isteyenler için çizim programlarını adı soyadı gibi kullanabilme yeteneğine sahip olmak gerekiyor. Bu yeteneğe tabi ki ana karnından sahip olamıyorsunuz. Sonradan öğrenmek gerekiyor. Hangi alanda çalışmak istiyorsanız o alana yönelik programları araştırıp gerekirse bu alanlarda çalışan kişi ve yerleri bulup gidip konuşarak piyasanın kullandığı programları öğrenmek gerekiyor. Diyelim ki gerekli araştırmaları yaptınız ve öğreneceğiniz programları belirlediniz. İlk yapmanız gereken şey sahip olabileceğiniz en iyi bilgisayarı edinmek olacaktır. Çünkü internet çağında olduğumuz için her tasarım bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden bütçenizi zorlayarak alabileceğiniz en iyi bilgisayarı alın ki sonradan bu programları hakkıyla kullanabilin. İyi bir bilgisayara sahip olarak ilk görevi yerine getirdiniz. Sırada hangi tasarım programlarını kullanmak istiyorsanız o programların hepsini edinin. Program öğrenmek için bana kalırsa hiç bir kitaba para vermeyin çünkü kitaplardan tasarım öğrenemezsiniz. İnternette bu programın eğitim setleriyle ilgili küçük bir araştırma yaparsanız kesinlikle biri tarafından çekilen bir eğitime rastlayacaksınız. Bu eğitim setlerinden hoşunuza gidin biri yada birkaçını edinmenizde fayda görüyorum. Çünkü her eğitmenin bilgi seviyesi farklı olduğundan farklı eğitmenlerin derslerinde daha farklı bilgiler öğrenebilirsiniz. Bu eğitimleri izleyip kendiniz  uygulamaları yaptıktan sonra çevrenizde gördüğünüz ve alanınızla ilgili tasarımları yeniden aynısını çizmelisiniz. Bu sizin gerçek tasarımlara olan bilginizi artıracaktır. Bu tasarımları yaptıktan sonra sırada bu tasarımların kendinizce olan yani beğenmediğiniz kısımlarını atıp yerine yeni çözümler getirilmiş hallerini çizmeniz sizin sıfırdan kendi tasarımınızı yaptığınız zaman büyük kolaylık sağlayacaktır. Alanınızla ilgili çıkan gelişmeleri ve bilgileri sürekli yerli ve yabancı kaynaklardan takip etmeniz sizin sürekli güncel kalmanızı ve ufkunuzu geliştirmenizi sağlayacaktır.

         Benim bildiğim tasarım programlarını(AutoCad-Solidworks) yukarıda anlattığım yöntem ile öğrenmiş olduğumu bilmelisiniz. Bu yöntemi internette yaptığım araştırmalar sonucu ile kısmen kendim geliştirdim ve kendi üzerimde uyguladım. Olumlu sonuç aldığım için de benim durumumda olan kişilerin faydalanması için bu yazıyı yayımlamak istedim.

Bir cevap yazın