Evden-Remote Çalışmak

Dünyada son zamanlarda gelişen bazı gelişmeler insanları sokaklardan çekerek evlerine hapsetmeye başladı. Bazı durumlar olarak söylediğim şey Covid-19 virüsü yani halk arasında bilinen ismi ile coronavirüs. Temas ve nefes yoluyla geçtiğini bildiğimiz bu virüs nedeni ile son 2 ayda dünyada bir çok şey değişmiş durumda. En büyük değişim sokaklarda olan insan sayısında. Yollarında yürümekte zorlandığımız güzel ülkemiz bir anda hayalet şehre dönüşmeye başladı. Sokaklar, avmler, metro, otobüs ve meydanlar resmen boşalmış durumda. Dünya bu virüsün yayılmasını önlemek için bir çok önlem almaya çalışıyor. Şirketler ise çalışanlarının sağlıklarını tehlikeye atmamak için evden de yürüyebilecek işleri online olarak yürütmeye başladı. Remote çalışma düzeni olarak bilinen bu çalışma şeklinde çalışanlar ofise gitmek yerine bir bilgisayar ve internet bağlantısı sayesinde evlerinde çalışmaya devam edebiliyorlar. Böylece dışarıda kol gezen virüs tehlikesi karşı karşıya kalmaktan kaçınıyorlar.

Evden-Remote Çalışmanın İyi Yönleri

Evden yani remote çalışmak ilk başlarda güzel gibi görünse de iyi ve kötü yönleri barındırmaktadır.Bu paragrafta evden çalışmanın güzel yanlarını bir alt paragrafta ise kötü yanlarını kendi bakış açımdan incelemeye çalışacağım. Öncelikle evden çalışma ile birlikte sabahları erkenden kalkıp hazırlanıp yollara düşme zorunluluğu giderilmiş oldu. Böylece pijamalarla beraber iş vakitlerine yakıt bir saatte uyanılarak işin başına geçilmesi daha fazla uyumamıza fırsat verdi. Ayrıca ofis veya çalışma ortamının gerginliği de üzerimize sinme fırsatı bulamıyor. Yada sevmediğimiz kişileri her gün görmek zorunda da kalmıyoruz. Sürekli evimizde olduğumuz için kendi başımıza kalıp kişisel gelişimimize de daha fazla vakit ayırabiliyoruz. Ofiste sürekli masa başında olmaktan kurtulup evin içerisinde kısa egzersizler fırsatı da artısı. Ayrıca iş çıkış saatlerinin o bitmez trafiği ve sıkışıklık içinde zar zor evimize gelme derdi de kalktığına göre gün içerisinde kendimizi sadece işimize vererek daha verimli olma şansını yakaladık. Tabi ki bu durumu değerlendirebilirsek.

Evden-Remote Çalışmanın Kötü Yönleri

Bu kısımda ise evden çalışma yani remote çalışma sisteminin kötü yönlerini irdelemeye çalışacağım.Evimizde çocuk yada eşimiz hatta başka kişiler varsa evden çalışma fikri hiç de güzel bir fikir olmayabilir. Sürekli rahatsız edilme durumu, ayrıca evin içerisinde yüksek ses ve muhabbet bizi iş odağından çıkarabilir. Ayrıca insan da evde olunca üstünde bir baskı olmadığı fikri ile işini savsaklayabilir. Yani üzerimize bir rehavet çökebilir. Akşama kadar kapımızı çalan kişiler de işten bizi işten uzaklaştırmaya kalkabilir. Evin herhangi bir yerinde bozulan eşya yada tamir durumları evde olmamızı fırsat bilerek artabilir. Özellikle takıntılı biri isek bu durum sinir bozucu durumlara doğru gidebilir.

İyisiyle kötüsüyle bir şekilde çalışılır yada giden para geri kazanılır. Fakat giden sağlık geri kolay kolay kazanılmaz. Bunu unutmadan her şeyin insan için var olduğunu bilerek yaşamaya devam edelim. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim sağlıklı kalın…

Bir cevap yazın