Bilgisayarı-Telefonu Televizyona Bağlama

         Evlerin çoğunda teknolojinin çağının bir gereği olarak görülen ve bana göre bir çok işe yarayan Smart TV ler bulunmaya başladı. Telefon ve birçok cihazın akıllanmasından sonra televizyonun da akıllanması günlük hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Televizyonun akıllanması ile birlikte HDMI  kabloları tarih olarak gibi görünüyor. Eskiden insanların bilgisayarlarını yada başka cihazlarını televizyona bağlamalarını için kullanılan HDMI kabloların akıllı televizyonlarla beraber kullanılmasına gerek kalmadı. Telefon ve bilgisayarların kendi içerisinde bulunan özellikler ile hiçbir kablo bağlantısı olmadan televizyonlara bağlanma imkanı bulunmaktadır. Kablosuz bağlantı için tek aranan şart aynı wifi ye bağlı olmak. Peki kablo kullanmadan ve programsız bir şekilde telefon ve bilgisayarlarımızı nasıl televizyonumuza bağlarız?

Telefonu Televizyona Bağlama

Akıllı telefonlarımızı hiçbir ekstra programa ihtiyaç duymadan kolay bir şekilde nasıl televizyon ekranına bağlarız? Android telefonlarla birlikte yeni gelen güncellemelerle beraber bir çok telefonun üst menüsünde ‘’Yayınla’’ ya da ‘’paylaş’’ özelliği bulunmaktadır. Bu özellik bazı telefonlarda ‘’Mirror’’ olarak görünmektedir. Telefonumuzda bulunan bu özellik ile kablosuz bir şekilde akıllı telefonumuzun ekranını televizyon ekranına yansıtabiliriz. Öncelikle telefon ile televizyonun aynı wifi ye bağlı olduğundan emin olun. Telefon ekranının üst kısmından aşağı doğru elimizi basılı tutarak kaydırılınca açılan menüde yansıtma özelliği bulduktan sonra tıklıyoruz. Telefon yansıtılacak cihazları aramaya başlar. Çıkan listeden televizyonun ismine tıklayıp televizyon ekranına bakıyoruz. Televizyonda bağlantı isteği onay kısmı geldikten sonra bağlantıyı kabul edip birkaç saniye bekledikten sonra telefon ekranımızın televizyonumuzun ekranına yansıdığını göreceksiniz. İşimiz bitip tekrar televizyonumuzu normal bir şekilde kullanmak için telefondan yansıt seçeneğini iptal ediyoruz. Ya da televizyonumuzdan geri tuşuna basarak tv listesine girdiğimizde bağlantı iptal olup tv kanalları aktif bir şekilde görünecektir.

Bilgisayarı  Televizyona Bağlama

Windows 10 kullanan kişilerin kolay bir şekilde programsız ve kablosuz bir şekilde bilgisayar ekranlarını televizyona yansıtması mümkündür. Bilgisayarımızın ekranını şu şekilde televizyona bağlayabiliriz. Öncelikle bilgisayar ve televizyonun aynı wifi ağına bağlı olduğundan emin olun. Daha sonra sağ alt tarafta bulunan ve dikdörtgen bir şekli olan bildirim sekmesine tıklayın. Bildirim sekmesinin içinde yer alan ”Yansıt” sekmesine tıklayın. Daha sonra ”Sadece bilgisayar ekranı” sekmesine tıklayarak ”kablosuz bir ekrana bağlan” seçeneğine tıklayın. Bilgisayar bu aşamada kablosuz ağ üzerinde yer alan cihazları arıyor. Çıkan ekrandan Tv ismine tıklayıp kolay bir şekilde bilgisayarınızın ekranını televizyonunun ekranına yansıtabilirsiniz.

Bir cevap yazın