Yaz Sıcaklarında Serinlemek İçin Yapılması Gerekenler

Yaz ayları geldi.Ülke çapında sıcak bir hava dalgası nedeni ile özellikle öğlen saatlerinde dışarılarda hatta ev ortamında bile durulmayacak düzeyde sıcaklar geldi.Peki bu sıcaklarla nasıl başa edeceğiz?Sıcak havada çarpıntıdan korunmak için neler yapabiliriz?Günümüzü serin ve rahat bir şekilde nasıl geçirebiliriz?Bu soruların cevaplarını sizlere kendi yaptığım yöntemlerle anlatmaya çalışacağım.Öncelikle şunu belirtmek isterim ben sıcaklara dayanamayan biriyim.Yani soğuktan fazla etkilenmem ama sıcak havalarda bunalırım nefes almakta zorlanırım benim gibi sorunları yaşayanlar bu yöntemleri uygularlarsa biraz olsun gün içinde rahat bir yaşam sürerler.

1) Sabahları uyandığınızda elinizi yüzünüzü ve özellikle ayağınızı soğuk suyla yıkayın.

2) Üstünüze açık renkli ve hafif kıyafetler giymeyi tercih edin.

3) Öğlen saatlerinde dışarı olacaksanız yanınızda mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve soğuk su bulundurun.

4) Gün içerisinde elinizi yüzünüzü soğuk suyla sık sık yıkamayı ihmal etmeyin.

5) Gün içerisinde bol bol şekersiz ve asitsiz soğuk içecekler tüketin.

6) Ev ortamında pencerelerinizi ceyran yapacak biçimde açık bırakarak evin içerisinde bir hava akımı oluşturun.Esecek olan hava altında çok kalmama şartında çok bunaldığınız anlarda esintiye karşı durun biraz olsun serinleme imkanı bulabilirsiniz.

7) Gün içerisinde yemeklerine dikkat edin.Çok yağlı ve hazmı zorlayacak biçimde olan yemeklerden kaçınmaya çalışın.

8) Akşam güneş battıktan sonra ufak bir gezintiye çıkın.Bu sizin hem daha dinç kalmanızı sağlayacak hemde vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

9) Akşam yemeğinden sonra serinletme özelliğine sahip karpuz, üzüm gibi meyvelerden tüketerek midenizin rahatlamasını sağlayın.

10) Yatarken yanınızda mutlaka su bulundurun.Sizi terletmeyecek ince ve pamuklu kıyafetlerle uykuya dalın.

 

 Sıcak havalarda biraz olsun sizi rahatlatabilecek şeyleri anlatmaya çalıştım.Umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir.Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın