Solidworks İçin (Ücretsiz) Parça Kütüphaneleri

          Solidworks, tüm dünyada üretim ve imalat yapan yapan işletmelerin kullandığı bir 3 boyutlu tasarım programıdır. Solidworks kullanarak üretmek istediğimiz parçanın 3 boyutlu görüntüsünü, montajlanmış halini ve çalışma aşamasını dahi görebiliriz. Hatta biraz ileri seviye kullanıcı olabilirsek parçalar üzerinde analiz yaparak kuvvetler etkimesi halinde tasarladığımız parçanın ne tür davranış sergileyeceğini görebiliriz. Solidworks programında hayal edebileceğiniz herhangi bir şey tasarlanabilir. Fakat program bize sık kullanılan şeylerin örneğin cıvatalar, somunlar, dişliler vb. bir çok parçanın tekrar tekrar çizilme zahmetinden kurtarmaktadır. İçerisinde bulundurduğu Toolbox adı verilen parça kütüphanesi sayesinde bir çok parçayı çizmeden direk oradan seçerek tasarımınıza ekleyebilirsiniz. Solidworks içerisinde parça kütüphanesinin yetersiz kalması sorununu çeken bir çok tasarımcı ek bir parça kütüphanesi arayışına girmiştir. Böyle ihtiyaçlardan doğan pek çok parça kütüphaneleri ortaya çıkmıştır. Bu yazımda sizlere Solidworks içerisinde olmayan parçaların farklı kütüphanelerde nasıl bulunağını, ücretsiz parça kütüphaneleri hangileridir gibi konuları anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle pek çok parçayı bulabileceğiniz siteleri göstermek istiyorum. İnternette aradığınızda pek çok parça kütüphanesi sitesi karşınıza çıkacaktır. Ben size kendi kullandığım ve gerçekten de pek çok faydasını gördüğüm siteleri tanıtmak istiyorum.

Trace Parts

Trace Grup tarafından yönetilen sitede fazla sayıda üreticinin 2 boyutlu (2d) yada 3 boyutlu (3d) çizimleri mevcuttur. Ayrıca sadece çizimler için değil bu üreticileri ile de iletişime geçebilmeniz için sitede bu üreticilerin bilgileri de yer almaktadır. Sitedeki çizimleri indirebilmeniz için öncelikle siteye üyelik yapmanız gereklidir. Üyelik ve indirmeler için hiç bir ücret ödenmemektedir.

GrabCad

En çok bilinen ve kullanılan 3 boyutlu parça kütüphanesidir. Tasarımcıların kendileri adına birer hesapları vardır. Bu hesap üzerinden siteye 3 boyutlu tasarımlarını yükleyerek paylaşırlar. Diğer kullanıcılar tasarımları değerlendirebilir ve indirebilir. Site içerisinde direk tasarım yapabilir ayrıca herhangi bir kullanıcının tasarımını değiştirebilirsiniz. Fakat site içerisinde tasarımlar üzerinde değişiklik yapmak ücretlidir. Üyelik ve indirme işlemlerine ücret alınmamaktadır.

3D Content Central

Hem üreticilerin hem de tasarımcıların kendi tasarımlarını yayımladıkları bir sitedir. Standart çizimler ve montajların yanı sıra Solidworks için hazırlanmış makrolar, hazır kütüphane parçaları ve 2 boyutlu çizimler bulunmaktadır. Sitedeki tasarımları indirebilmek için site üzerinde üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Üyelik ücretsizdir.

Bir cevap yazın