Pandemi Günlerinde Kulaklarınıza Değer Verin- Maske Aparatı

Maske Aparatı

Uzun süreler maske takmak zorunda olduğumuz şu günlerde birçoğumuzun kulak arkaları tahriş oldu hatta yara olan bile gördüm. Daha önceki yazılarımı yada hakkımda kısmını okumuşsanız makine mühendisi olduğumu biliyorsunuzdur. Mühendis olunca da yapım gereği bir şeyleri yeniden tasarlamak istiyorum. Yada insanların ihtiyaçlarını saptayıp o ihtiyaçları gidermek için farklı tasarımlar yapıyorum. Fakat bu tasarımların çoğunu başkalarının beğenmemesi ve açıkçası alay etmesinden çekindiğim için paylaşmıyordum. Kendi çapımda ihtiyacı çözüp bir daha ortaya çıkarmıyordum. Fakat son aldığım bir kararla tasarımlarımı gerçekleştirme ve insanların beğenisine sunma kararı aldım. Böylece farklı fikirleri dinleyerek daha iyi tasarımlar ortaya çıkarabilirim. Hatta bir adım daha ileriye giderek bu tasarımları bir internet sitesi ile satışa çıkaracağım. Böylece buradan elde edilen geliri bir sonraki tasarımın finansmanına ayırma imkanı elde edeceğim.

Neden Maske Aparatı Tasarladım?

Gelelim yazımızın konusu olan maske aparatına. 2020 yılı itibari ile peşimizi bırakmayan bir çok sorunla karşılaştık. Yangınlar, depremler, şehitler ve bunlar gibi istenilmeyen bir çok olumsuz olayla karşı karşıya geldik. Son olarak küresel bir salgın olarak ortaya çıkan “Covid-19” yaygın adıyla “Korona”. Bu dönemde bir çok alışkanlığımızı bırakıp yeni alışkanlıklar edinmeye başladık. Covid-19 ile birlikte gelen ve kullanmak zorunda olduğumuz maskeler bizim bir parçamız olmuş durumda. Fakat bu maskelerin uzun süre kullanılması ile lastiklerinin kulak arkasına temas eden bölgeleri tahriş ediyor ilerleyen dönemlerde de yara yapıyor. Bu soruna bir çözüm getirmek için basit ve kullanışlı bir tasarım yapıp kulakları bu dertten kurtarmak istedim. Birçok farklı tasarım yaptım ama hem kullanımı hemde üretimi açısından kolay bir şekli bulana kadar değişikler yaptım. En son bir tasarımda karar kıldım ve üretimini gerçekleştirdim. Daha sonrasında bu maske aparatını çevremdekilere denemeleri için verdim ve geri dönüş bekledim. Çoğunluk olarak güzel bulduklarını ve çok kullanışlı olduğu yönünde geri dönüşler aldım. Şimdi ise Covid-19 la mücadele için bir dezenfektan makinesi tasarımı üzerinde çalışıyorum. İlerleyen günlerde bu tasarımı da sizlerle paylaşacağım. Gelelim maske apartının özelliklerine…

Maske Aparatının Özellikleri

maske aparatı

Maske aparatı 120 mm uzunluğa, 25 mm genişliğe ve 15 mm kalınlığa sahip. Yaklaşık olarak 3 gr ağırlığında ve plastik malzemeden lazer kesim ile imal edildi. Maske aparatının kenar bölgelerinde farklı kafa boyutlarına sahip kişiler için rahatlıkla kullanılabilsin diye çentikler yer almaktadır. Bu çentiklere maskenin lastik kısımlarını geçirip aparatı kafanızın arkasına ister ense bölgenize isterseniz de topuz bölgenize yerleştirerek maskenin lastiklerinin kulaklarınıza rahatsızlık vermesinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca kapalı bayanların da rahatlıkla kullanması için hafif çentikli yapısı ile türbanın üzerinden kayma yapmadan kolaylıkla kullanılabiliyor. Basit ve küçük bir yapısı ile maske kullanılmadığı zamanlarda ister cepte ister çantada isterseniz de benim kullandığım gibi telefonun arkasında kılıfın içerisinde kullanabilirsiniz.

Evde Kal! Sağlıklı Kal!

Sonuç olarak bu zor günlerin bir an önce son bulup tekrar eski neşeli günlerimize dönmenin umudu ile sağlıcakla EvdeKal’ın. Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın