Hobi Edinmek

Hayat ve geçim derdi, iş sıkıntıları, kişisel ve çevresel sorunlar, ülke gündemi derken insanlar bir çok dert sahibi oldular. Bu dertleri unutmak ve hayatımıza bir şeyler katmak için değişik yöntemler uygulamayı başladılar. Özellikle pandemi ile de hobi kursları ve malzemeleri sektörü gözlemlediğim kadarıyla büyük bir ilerleme kaydetti. Hobi ile birlikte boş zamanlarda insanlar dertlerinden tasalarından kurtulup kafasını dağıtmak için uğraştı. Bu yazımda insanların neden bir hobi edinmeleri gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle hobinin kelime anlamı benim için, boş zamanlarda kafa dağıtmak için yaptığım bir aktivite anlamına gelmektedir. Ben genelde boş zamanlarımda evde bulunan 3d yazıcım ile internette gördüğüm bir aracı yada ihtiyacım olan parçayı tasarlayıp basıyorum. İnternet siteme yada Youtube kanalıma içerikler üretiyorum. Pasif gelir yaratmak için uğraşıyorum vs. vs. Yani anlayacağınız kadarı ile tek bir hobim yok. Ben biraz maymun iştahlı ve de kafasına göre takılan biri olarak neyden sıkılırsam ötekine geçiyorum. Bunun bana esneklik kattığının kanısındayım. O an canım neyi isterse yapmaya çalışıyorum. Çünkü hayatta keşke dememek istiyorum. Neyse tekrar gelelim hobi meselesine. Hobileriniz elbette vardır. Bu her insanda farklılık gösterir. İlgi ve alakanıza göre bir hobi, dünya üzerinde kesinlikle vardır. Bunu benim hobim yok diyenler için söylüyorum. İlgi ve alakanız hangi alana yöneyse o alanla bir hobi bulun ve yapmaya çalışın. Belki ilerde bu hobinizden para bile kazanabilirsiniz. Gerçi hobinizden para kazanmaya başlayınca o hobilikten çıkıyor ama ülkemiz şartları gereği her şey için para şart.

Hobi alanınızı bulduktan sonra o alanda biraz araştırma yapıp size göre olup olmadığına karar verin. Böylece maddiyatınızı boşa harcamış olmazsınız. Daha sonra bu hobinizle ilgili internette bilgi toplayın. Yapan insanlara ulaşın. Ve gerekli teçhizatı sağladıktan sonra hobinize başlayın. İlk başlarda bazen sıkılıp yapmak istemeyebilirsiniz. Fakat bu gibi durumlarda hemen tamamen bırakmadan biraz ara verin. Hobinize yeterince bağlıysanız zaten bir süre sonra dönüş yaparsınız.

Hobinizi iyice ilerlettiğinizi düşünüyorsanız bunu satmaya çalışabilirsiniz. Eğitim verebilir yada yaptığınız ürünleri satıp para kazanabilirsiniz. Böylece nispeten bir gelir elde edebilirsiniz. Hatta aylık kazancınızdan bile kazanan hobi sahipleri bulunmaktadır. Böylece hem maddi hem de manevi bir gelir elde etmiş olursunuz. Bu günlük benden bu kadar. Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın