Sevdiğiniz İşi Yapın

         “Sevdiğin işi yaptığın zaman hiç çalışmamış sayılırsın” bu bunun gibi bir sözü eminim ki duymuşsunuzdur. Bu sözün önemini son zamanlarda ciddi bir şekilde anladım. Eğer sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız önceliğiniz hiç bir zaman para olmuyor. Yani amaç para da olsa ilk sırada yer almıyor. En azından bu işi seviyorum ve zevk alıyorum diyorsunuz ve hayatınızı kazandığınız para ile idare edebiliyorsanız sevdiğiniz işi yapmaktan çekinmeyin.

          Ben zamanımın büyük bir kısmını kişisel gelişim ve girişimcilik hakkında videoları, makaleleri okuyarak geçiren biriyim. Önümde yol gösteren kimse olmayınca her şeyi kendim yapmak zorunda kaldım. Hayatımdaki bütün yolları kendim çizdim. Başkalarının dediklerini dinlerim fakat gene kendi bildiklerimi veya istediklerimi yapan biriyim. Bu yönümün bana bir çok artısı olmasına rağmen birçok da eksisi oldu. Fakat bu sonuçlara kendi isteklerim ve yaptıklarım doğrultusunda eriştiğimden dolayı hiç pişman olmadım. Neyi yapmak istediysem yaptım yada neyi öğrenmek istediysem öğrendim. Nerede ne işi yapmak istediysem yaptım bu bana bazı durumlarda olumlu olarak bazı durumlarda ise olumsuz olarak döndü. Üniversite hayatımda dersleri pek önemsemedim geçsem yeter gözüyle baktım hep. Ticari ve iş alanına yöneldim. Bu durum bana hep cebimde para olarak döndü. Yada çevremde hep böyle tanındım. Fakat akademik alanda ise tembel öğrenci sınıfa koydular hep. Örneğin iş ile alakalı bir şeyi bana sorarlarken dersler hakkında hiç bir konu benimle konuşulmadı. Çünkü günlerimi ders çalışmak yerine ticari faaliyetlerimi geliştirmek üzerinde harcadım. Fakat ben bundan zevk aldım. Derslerimi çok önemsememem bana tabi ki olumsuz olarak geri dönüş sağladı. Okulum uzadı ve sosyal baskı altında kaldım. Fakat gene yılmadım. Bu durumu bir fırsata çevirerek alanım hakkında bir işe girdim ve çalışma hayatına mezun olmadan başladım. Diğer mezun arkadaşlarım askere gittiler yada hemen çalışmaya başladılar. Ben hem çalıştım hem de alttan kalan derslerimi geçmek için ders çalıştım ve sonuçta biraz geç de olsa mezun oldum. Şu an alanımda iyi bir mühendisim ve halen gelişmeye devam ediyorum. Eminim ki ilerleyen dönemlerde çok daha iyi bir mühendis olarak aranan kişi olacağım.

Yazımın başlığına geri dönecek olursak eğer bir işi yapmak için yapmayın. Zevk aldığınız işleri yapın. Olumsuz yada olumlu sonuçlarını bilerek ve katlanarak yapın. Sevdiğiniz işi yaparsanız hem istediğiniz parayı kazanırsınız hem de mutlu olarak paranın satın alamayacağı zevke kavuşursunuz.

Bir cevap yazın