İstifa Ettim

              Başlıktan da anladığınız üzere neredeyse 2.5 yıldır çalıştığım firmadan kendi isteğimle istifa ettim. Bu yazımda beni bu duruma getiren nedenlerden bahsetmek istiyorum. Hakkımda kısmını okuyanlar benim makine mühendisi olduğumu bilirler. Üniversiteden daha mezun olmadan başladığım ve 2.5 yıl kadar çalıştığım şirkette tek mühendis olarak çalıştım. Bu bana ilk başta çok zor gelse de şimdi bana kazandırdığı yetenekler ile birlikte iyi ki böyle olmuş diyorum. Hidrolik silindir üretimi yapan atölyede gelen numunelerden ölçü alınması daha sonrasında teknik resimlerinin çizilmesi ile imalata hazırlanılma daha sonra malzeme siparişi verilmesi ve o parçanın uygun bir üretim metoduyla imalatına kadar her aşamada yer aldım. Üretim sonrası ise kalite kontrol ve sevkiyat süreçlerini yürüttüm. İşe ilk başladığımda çizim programlarını doğru dürüst kullanamıyordum bile. Geçen bu süreçte hem çizimlerimi hem de üretim planlama ve idare kısımlarının büyük çoğunluğunu çözdüğümü düşünüyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi bu benim ilk işimdi ve her aşamada bulunduğumdan dolayı bana gerçekten çok büyük tecrübe kattı.

           Gelelim ayrılma kararını nasıl aldığıma. Bu benim bir süredir aklımda olan bir şeydi fakat iş yeriyle olan duygusal bağdan dolayı bir türlü son kararı alamıyordum. Fakat geçtiğimiz son bir kaç ay içerisinde gözüme çarpan bazı olumsuzlar beni istifa kararına adeta adım adım yaklaştırdı. Önüme bir kariyer planı çizdiğimde bu planın artık bu işte gerçekleşmeyeceğine karar verdikten sonra ayrılma kesinleşti. Bu kararda çoğu yeni mezun arkadaşların çalıştıkları yerde yaşadığı sorunların bir çoğunu benimde yaşamam en büyük neden oldu. Kurumsal olmayan bir firmada çalıştığımdan dolayı iş tanımları yoktu. Yani bir yürüsün de nasıl yürürse fark etmez. Görevim olmadığı halde bir çok işi yaptım ve bundan gocunmadım sadece öğrendim. Birde benden önce bu iş yerinde olan çalışanlar tarafından gerekli saygıyı görmemek son noktayı koydu diyebiliriz. Yaşımın onlardan küçük olması, yeni mezun olup bu işi tam bilmemem bazı çalışanlara kendilerini büyük görmelerini ve beni saymamalarını sağladı. Ne kadar dirensem de bu olayı bir türlü aşamadım. Son gelinen noktada bile işte tecrübe kazanmama rağmen bu durum değişmedi. Bunun üzerinde patronumla bu durumu defalarca konuşmama rağmen sorun çözülmedi bunun üzerine kendi isteğimle istifa mektubumu yazdım.

          İstifa kararımı kimse beklemediği için bir şaşırma durumu oldu. Herkes vazgeçirmeye çalışsa da kararım çok net. Yeni bir firma ile konuşup anlaşmaya vardım. Umuyorum ki buradaki sorunları yaşamadan çalışabilirim. Bana motivasyon veren tek şey aynı işi yapan bir firma olduğu için oraya tecrübeli mühendis olarak başlıyor olacağım. Yılbaşına kadar eski firmamda devam edip eksik kalan işleri tamamlayacağım ve yerime birini bulup işi öğreteceğim. Yeni yıl ile birlikte yeni bir firmada iş hayatına başlayacağım. Orada kazanacağım deneyimleri de benim gibi sorunlar yaşayan diğer arkadaşlara tecrübe olması açısından bloğumda paylaşacağım. Her şey gönlünüzce olsun…

Bir cevap yazın