Paintten Resim Boyutu Ayarlama-Ücretsiz

Değişen dünyanın gerekleri olarak hayatımızdaki bir çok şey de dijitalleşmeye başladı. Eskiden kağıt kalemle yapılan bir çok iş artık bilgisayar üzerinden gerçekleşmeye başladı. Devlet yada özel sektörle yapılması gereken bir çok işte artık internet üzerinden gönderilmektedir. Örneğin bir  kuruma fotoğraflı bir belge göndermek için Microsoft uygulamalarından yapılan belgenin üzerine fotoğrafı yapıştırarak işlemimizi tamamlayabiliyoruz. O kuruma gitmeden ve sıra beklemeden kolayca bilgisayarımızdan oluşturduğumuz belgeyi internet üzerinden gönderip hızlı bir şekilde işlemimizi yapabiliyoruz. Bu tür işlemlerde kullanılacak resmin boyutu bazen gereğinden büyük olabiliyor. Bu durumlarda diğer programları kullanarak fotoğrafı büyültmek yada küçültmek isteyen kullanıcılar fotoğrafın kalitesinden kayıp verebiliyor. Yada fotoğrafını düzenlediği programın reklamını resminin üzerinde görebiliyor. Bu gibi durumları yaşayanlar için programsız olarak resim boyutu ayarlamayıMicrosoft Paint ile resim boyutu düzenlemeyi sizlere anlatmak istiyorum.

Paint İle Programsız Resim Boyutu Ayarlama

Boyutunu değiştirmek istediğimiz resmi Microsoft Paint programı ile açmalıyız. Bu program bir çok bilgisayarda ücretsiz olarak bulunmaktadır. Bilgisayarımızın arama bölümüne Paint yazarak programa giriş yapabiliriz. Program açıldıkta sonra sırası ile Dosya-Aç-Boyutunu değiştirmek istediğimiz resim seçiyoruz. Resim Paintte açıldıktan sonra yukarı kısımda bulunan ”Yeniden Boyutlandır” a tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencerede ”Piksel” Kısmına tıklıyoruz. Resmin boyutlarını bu Piksel kısmı belirlemektedir. Yatay ve dikeyde resmimizin sahip olmasını istediğimiz boyutları girerek resmimizi hiç bir şekilde bozmadan aslına bağlı kalarak yeniden boyutlandırmış oluyoruz. Daha sonra Dosya- Kaydet ile resmin yeni boyutunu kaydetmiş oluyoruz.

Paint ile ücretsiz ve başka bir programa ihtiyaç kalmadan resim boyutlandırma böylece kolay bir şekilde yapılmaktadır. Önemli evraklarda, sosyal medyada, cv vb. evraklar için gerekli olan resmimizi istediğimiz boyuta Paint ile dönüştürebilmekteyiz.

Bir cevap yazın