”Kendini Geliştirmek”

Kişisel gelişim adına yapılan kendimizi geliştirmek için yapmamız gerekenleri anlattığım blog yazım.

            Uzun süredir kişisel gelişim adına yararlanabileceğim her türlü kaynaktan yararlanıp kendimi geliştirmenin yollarını araştırmaktayım. Birçoğunuz bu sözü pek çok kez duymuştur ” Bu devirde ekmek aslanın midesinde diğerlerinden farklı olmazsan işin çok zor”. İşte bu söz kişisel gelişimin mottosudur. Yani yeryüzünde yaşayan 7 milyar insandan her biri kendine göre bir takım özelliklere sahip. Fakat günümüzdeki fazla insan yoğunluğu nedeni ile birlikte bu özelliklere sahip olan insan sayısı oldukça fazla. Yani sizinle aynı yeteneklerde bir çok insan yeryüzünde bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyor. Bu nedenden dolayı  diğerlerinden farklı bir şey yaparak bir adım öne geçmek hayatta bir adım öne geçecektir. Yazımın başında kişisel gelişimim için bir çok kaynaktan yararlandığımı söylemiştim. Bu kaynaklardan edindiğim bilgileri belki benim gibi bu konuda araştırma yapan birileri varsa onlara yardımcı olmak için derleyip kısa ve net bir şekilde açıklamak istiyorum.

1) Erken Saatte Uyanın

''Kendini Geliştirmek''

Bir çok kişisel gelişim makalesinde veya videosunda erken saatlerde uyanmanın önemi vurgulanmaktadır. Dünya genelinde tanınan kişilerin uyku saatlerine bir çok makale yada filmde saat 5 gibi çok erken zamanlarda güne merhaba demenin önemi anlatılıyor. Ben bu saatte uyanmaya aslında karşıyım. Karşı olmamın nedenini insanın yapısı olarak gösterebilirim. Çünkü bazıları gece geç saatlerde daha verimli olur bazıları ise sabahın erken saatlerinde. Bu yüzden insanın kendini bilerek üretkenliğini en üst düzeyde olduğu zamanlarda uyanıp güne başlamalı, vücudunun yorgunluğunu hissederek uyku vaktinde uyuyup dinlenmeyi sağlamalıdır. Bunun üzerine güne ne kadar hazır ve erken başlayabilirsek üretkenliğimizi artırabileceğimizi düşünüyorum. Erken saat benim için 7:30. Kendimi güne hazır ve dinlenmiş olarak başlayabildiğim zamanı bir çok deneme yayılma yaparak öğrendim. Akşam ise 24:00 da yatağımda olmayı kendim için uygun uyku zamanı olarak gösterebilirim.

2) Kitap Okumaya Ve Öğrenmeye Önem Verin

''Kendini Geliştirmek''

Kitap okumanın değerini çok çok geç öğrendim. Fırsat buldukça her an okumaya önem veriyorum. Baskı kitapları okuyamadığımı hissedip telefonumdan kitap okuma uygulaması üzerinden gelişimimi sürdürmeye çalışıyorum.Bu konuda yazdığım makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Yapım gereği herşeyi merak eder fakat kimseye sorma gereği duymam. Merakımı kendimle baş başa kaldığım zamanlarda yaptığım araştırmalar ile gideririm. Sevmediğim bir huyum olan başkasından öğrenmeyi de aşmaya çalışıyorum. Her işi bilenine sorarak hem bu kötü huyumdan vazgeçmeyi hem de daha çok şeyi öğrenmeyi sağlıyorum. Önemli yada önemsiz gördüğüm her konu hakkında bir fikir sahibi olmaya inanıyorum. ”Bir şeyin her şeyini bilmektense her şeyin bir şeyini bilmeyi” daha uygun buluyorum.

3) Herkesle Tanışmaya Çalışın

''Kendini Geliştirmek''

İnsan çevresindekilerle var olur. Ne kadar çok insan tanırsanız o kadar fazla değer görürsünüz. Tabi ki bu çok insan sayısı faydalı insan sayıdır. Sizin başkalarına yada başkalarının size fayda sağlaması ile insan ilişkileri oluşmaktadır. Bu nedenle nitelikli insanlarla tanışıp onlardan faydalanarak kendinizi geliştirebilirsiniz. İnsan her konuyu mükemmel bir şekilde bilemez. Bu durumu o işi bilen birini tanıyarak ondan yardım isteyebilir yada fikir danışarak aşabilirsiniz. Bu nedenle nitelikli insanlarla ne kadar fazla bağlantı kurabilirseniz kurmaya çalışın. Böylece hem kendi kalitenizi artırırsınız hem de başkalarının ihtiyacı olan şeyler sizde varsa onlara yardımcı olursunuz.

Bir cevap yazın