3 Boyutlu Yazıcı Aldım

                 Başlıkta da belirttiğim gibi başlangıç seviyesinde küçük bir 3 boyutlu yazıcı aldım. Hakkımda kısmını okuyanlar benim makine mühendisi olduğumu öğrenebilirler. Mühendisliğin verdiği sorumlulukla birlikte çevremde gördüğüm bazı ihtiyaçları elimden geldiğince çözmeye çalışıyorum. Tasarımları yapıp dışarıdan yardım alarak bu tasarımları gerçekleştiriyorum. Fakat bu hem benim için zahmetli ve pahalı oluyor hem de tasarımda değişiklik yaptığımda ürünü tekrar üretmek zorunda kalıyordum ve bu durum gerçekten çok canımı sıkıyordu. Biraz araştırma yaptığımda benim için en uygun ve bana yardımcı olacak şeyin 3 boyutlu yazıcı olduğumu buldum. Yazıcıları araştırmaya başladım bir bütçe belirledim. 1500 ile 2000 TL arasında fiyatı olan ve işime en çok yaracak uygun bir yazıcı buldum. “Two Tress Bluer” . Bu yazıcıyı bir an önce satın aldım ve kurdum. Daha sonra ilk baskıyı aldım ama pek memnun kalmadım. Biraz acele ederek baskı aldığım için yazıcı ve malzeme hakkında hiç bir şey bilmeden hemen baskı almaya çalışmıştım.

Mühendis olarak bir şeyin çalışma prensibini öğrenmeden o şey hakkında bir şey yapamayacağımı unutmuştum. Daha sonra internette bulduğum bütün kaynakları okudum, videoları izledim. Yazıcıyı bozup tekrar kurarak bu parçaların ne işe yaradığını öğrenerek ilerledim. İkinci baskıyı aldığımda ilkine göre sonuç muhteşemdi.  Şimdi ise bütün elektronik aksamlarını inceliyorum. Bütün ayrıntıları çözerek kendime istediğim baskı ebatlarında ve kalitesinde bir 3 boyutlu yazıcı yapmaya çalışacağım. Kim bilir kendime yapabilirsem bu işi ticarete dökerek başkalarına da kişiye özel 3 boyutlu yazıcı tasarlarım ve üretirim.  

Şimdilik aklımda olan fikirleri tasarladığım klasörümdeki çizimleri 3 boyutlu yazıcım ile gerçeğe dönüştürüyorum. İlerleyen dönemlerde istediğim baskı kalitesine erişebilirsem firmalara prototip basarak üretim maliyetlerini düşürmeye çalışacağım. Böylece herhangi bir firma ilk prototipini benim sayemde yaparak kalıplama ve üretim maliyetlerini en aza indirir. Daha önce de dediğim gibi daha yolun başındayım ama çok hevesliyim. Blog sayfamda 3 boyutlu yazıcı ile alakalı yazılar ve videolar yayımlayarak hem kendi öğrendiklerimi paylaşacağım hem de 3 boyutlu yazıcı ile alakalı toplumu bilgilendirmeye çalışacağım.

Bir cevap yazın