Üniversitede Okurken Nasıl Para Kazanılır?

Üniversitede okurken para harcamak yerine para kazanmak isteyenlerin bu blogu dikkatle okumasını öneririm.Üniversite her bütçeyi belirli oranlarda sarsar.Maddi varlığı kısıtlı olan kişiler üniversite okurken aynı zamanda para kazanmak harçlıklarını çıkarmak isteyebilir.Bunun için birçok yöntem bulunmaktadır.Size bunlardan en çok yapılan işleri derledim;

1)Garsonluk Yaparak Para Kazanmak

Üniversitenin içinde bulunan cafe, restoran gibi veya bulunduğunuz şehirde bulunan mekanlarda okuldan geri kalan zamanlarda garsonluk yaparak para kazanabilirsiniz.Garsonluk üniversite öğrencileri arasında en çok tercih edilen meslektir.

 

 

 

 

2)Okuduğunuz Bölüme Yönelik  İşler Yaparak Para Kazanmak

Okuduğunuz bölüme göre işler yapabilirsiniz.Bu işler hem kendinizi işiniz yönünden geliştirmenizi hemde para kazanmanızı sağlar.Mesela Mühendislik öğrencisiyseniz proje çizimi, yönetimi vb. işler yada Beden Eğitimi Fakültesinde iseniz  bir amatör kulüp yönetebilir veya spor salonlarında çalışabilirsiniz.Yada bilginize güvendiğiniz konularda özel ders vererek para kazanabilirsiniz.

3)Günlük İşlerde Çalışarak Para Kazanmak

Günlük işler yani eşya taşımacılığı, palyaçoluk ve anket doldurma gibi sürekli olmayan işlerde çalışabilirsiniz.Bu tür işlerin kötü yani sürekli olmamasıdır.Günlük nakit ihtiyacınızı karşılar.

4)Toplu alıp Perakende Satarak Para Kazanmak

Toptancılardan aldığınız toplu ürünleri kalabalık yerde belirli bir kar ile satarak para kazanabilirsiniz.Bu tür işler satış ve iletişim yeteneğinizi geliştirir fakat bu işleri yaparken belirli sıkıntılar yaşayabilirsiniz.Mesela zabıtalara ürünlerinizi yakalatabilirsiniz.Böyle işleri yapmak isterseniz gerekli izinlerinizi almalısınız.

5)Özel Yeteneklerinizi Kullanarak Para Kazanmak

İnternet sektöründe yazı, tasarım veya programlama yapmayı biliyorsanız boş zamanlarınızda bu işleri yaparak para kazanabilirsiniz.İletişim yeteneğinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız Youtube’da video yayımlayabilirsiniz.Radyo kurabilir orada sesinizi duyurabilirsiniz.Veya gazete dergi vb. bir yayın çıkararak sesinizi kitlelere duyurabilirsiniz.Bu tür işlerden reklam gelirleri elde ederek para kazanabilirsiniz.

6)Derste Not Tutup Satarak Para Kazanmak

Derslerde artık not tutma dönemleri bitti.Not tutma alışkanlığınız varsa yazı yazmayı seviyorsanız ve biraz inek öğrenci olmaya çalışıyorsanız ders notu tutup fotokopiciye veya arkadaşlarınıza satarak para kazanabilirsiniz.Yalnız şunu belirtmem gerekiyor bu tipler arkadaşlar arasında pek sevilmez ama öğretmenin gözüne çok iyi girerler.Okul başarınızı hocasına göre artırabilirsiniz.

7)Yurt Dışından Ürün Getirip Satmak

Ülkemizdeki vergi sisteminden dolayı aynı ürünler yurt dışında bazı ülkelerde daha ucuza satılmaktadır.Sizde bu ülkelerden satabileceğinizi düşündüğünüz ürünleri getirip buradaki satış fiyatlarından satabilirsiniz.Bunu yapmak için birçok internet sitesi bulunmaktadır.Güvenebileceğiniz bir site bulduğunuzda buradan ürün getirip satabilirsiniz.

Bu yazdığım para kazanma yolları benim ve arkadaşlarımın yaptığı ve gelirini artırdığı işlerdir.Bunların yanında birçok iş yapabilirsiniz.Ben en çok yapılanlardan birkaçını seçerek yazdım.Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın