Cephe İskele Çeşitleri

Cephe iskele çeşitleri günümüzde farklı mimari yapılarda yoğun bir şekilde tercih edilir. Özelliklede H tipi cephe iskele kullanımları daha yoğundur.

Cephe iskele çeşitleri farklı dönemlerde sürekli olarak tercih edilir. Genel olarak cephe iskeleler denildiği zaman mimari yapıların dış cephelerinin aşamalarında kullanılan genel sistem akla gelir. Son dönemlerde mimari yapıların dış cephe alanları hem görsellik açısından hem de kalite açısından dikkat çekmektedir. Bu yüzden de genel olarak günümüzde farklı cephe iskeleler kullanılmaktadır. Günümüzde tercih edilen cephe iskeleler ise şunlardır;

Modüler Cephe İskele

İnşaat sektöründe dış cephelere dair farklı işlemler sıklıkla uygulanmaktadır. Bu yüzden de sıklıkla cephe iskelelere gereksinim duyulmaktadır. Genel olarak inşaat sektöründe dış cephelerde hareketli cephe iskelesi için modüler sistem tercih edilir. Özelliklede son dönemlerde pratik olarak sürecin ilerlemesi için modüler cephe iskelelerin tercihleri artmıştır. Modüler cephe iskelelerin bir başka dikkat çekici özelliği de kolay kurulum yapısına sahip olmasıdır. Çoklu kullanım alanları için çoğu zaman cephe iskeleler arasında modüler cephe iskele ideal yapıdadır.

H Tipi Cephe İskele

Günümüzde en çok tercih edilen cephe iskele sistemi; H tipi cephe iskele oluyor. Genel olarak modüler sistemler içinde H şeklinde çerçeve halindeki cephe iskele sisteminin adı H tipi oluyor. H tipi olan cephe iskelenin en temel özelliği ise oldukça kullanışlı bir yapıda sahip olmasıdır. Bu tarz sistemler için her zaman güvenlik ön planda yer alır. H tipi iskele türü ise cephe iskele türleri arasında en güvenli sistemdir. Bu yüzden de sıklıkla tercih edilir. Çok yüksek katlı ya da tehlike dış cephe işlemleri için H tipi cephe iskelelerin kullanımları daha doğru bir tercih oluyor.

Kamalı Flanş İskele

Genel olarak cephe iskele türleri arasında hem yatay hem de dikey olarak cephe iskele kullanılmak istendiği zaman kamalı olan sistem tercih edilir. Sistemin kurulumu oldukça kolaydır. Ayrıca farklı birleşim noktaları ile daha kullanışlı cephe iskele sistemini kurmaktadır. Genel olarak kısa süreli dış cephe aşamaları için kamalı flanş iskele türü ideal yapıdadır.

Bir cevap yazın