Cam-Cad ile Estetik Porselen Dişler

Estetik Diş Hekimliğinin geliştiği ve ilerlediği ülkemizde Avrupa standartlarında pek çok muayenehane bulunuyor.

Normal şartlarda estetik porselen yaptırmak istediğinizde öncelikle anestezi, dişlerinize de porselene uygun bir aşındırma işlemi yapılıyor.

Diş ölçüleriniz alınarak, geçici dişleriniz yapıştırılıyor. İkinci randevuda(3-4.gün) ise estetik porselenlerinizin alt yapısına dair bir prova gerçekleştiriliyor.

Üçüncü randevuda(6.gün), diş hekiminiz detaylıca bir prova yapıyor ve porseleninizi diş olarak görüyorsunuz.

Sonrasında labaratuar ortamında porseleninizin düzeltilmesi gereken yerleri düzeltiliyor ve yaklaşık 7. ya da 8. günün sonunda size özel dişiniz hazır hale geliyor.

Yalnızca diş hekimliğinde değil teknolojinin pek çok alanında kullanılan Cam-Cad teknolojisi; estetik dişlere kavuşmanızı yalnızca birkaç gün içerisinde mümkün bir hale getiriyor.

Dişlerinizdeki aşındırma işleminden hemen sonra dişlerinizin optik ölçüsü alınıyor. Size uygun ve ideal olan diş formu, bilgisayar programında belirlendikten sonra porselene ufak birtakım değişiklikler eklenebiliyor.

Porselen küpleri cihaza yerleştirildikten sonra porselenlerin işlenmesi ortalama 10 dakika içerisinde tamamlanıyor.

Daha sonra porselen dişlere cila uygulanıyor.

Bilgisayar programı kullanılarak ve sizden alınan kapanış kaydı doğrultusunda porselen dişinizin yüksekliği, porselen dişinizin yan dişlerinizle olan ilişkisi ve kontakt noktalar belirleniyor.

 

Cerec Avantajları

Hem hasta hem de hekim açısından zaman kaybının önüne geçen Cam-Cad teknolojisi ve sistemi ile klinik ortamda ve tek seansta uygulamalar tamamlanabiliyor.

Geleneksel ölçü yöntemini ortadan kaldıran bu teknolojide dijital /optik kameralar kullanılarak, 3d ölçüler alınıyor.

Böylelikle eski yöntemdeki gibi ölçü alımı sırasında hastada mide bulantısı, öğürme vb. durumlara yol açması da önlenmiş oluyor.

Aynı zamanda dijital 3d ölçüm yöntemi ile enfeksiyon riski, eskiye nazaran en aza indirgenmiş oluyor.

Ölçü hata payının sıfıra indirgendiği CAD CAM sistemindeki gelişim, hata oranı sıfır olan, yüksek uyumlu protezlerin hızlıca üretilmesine olanak tanıyor.

Tek seansta diş çürüklerinin temizlendiği Cam-Cad teknolojisi ile porselen dolgular da yapılabiliyor.

Bizim tahmin ettiğimizden de daha hızlı bir şekilde ilerleyen ve gelişen teknoloji, diş hekimliğinde de birçok avantajı beraberinde getiriyor.

Gelişen ve en son teknolojinin kullanıldığı modern diş hekimliğinde seans sayılarını azaltmak, hastaların yan dişlerine benzer protez dişler yapabilmek, hastalara doğal bir gülüş kazandırmak, hastalara ağrısız ve acısız tedaviler sunmak mümkün hale gelebiliyor.

Bu yazıda Çukurambar Diş Kliniği Ada Dent sitesinden yararlanılmıştır.

Kaynak: http://www.adaklinik.com/cerec-cad-cam-dijital-dis-hekimligi

Bir cevap yazın