Araba Kiralama

1700 lü yıllarda icat edilen taşıma aracı olan arabalar insanlar tarafından çok çabuk benimsenmiş herkes tarafından edinilmeye çalışılmıştır.İlk başlarda lüx olarak görülen araçlar günümüzde ihtiyaç haline gelmiştir.Bir yanda kendi aracına sahip olan kesim varken diğer yanda araç almak için durumu müsait olmayan kesim bulunmaktadır.Araç sahibi olamayan insanlar ilk başlarda tanıdık vasıtasıyla hatır üstüne belirli bir süre aldıkları araçlarla işlerini görmeye çalışıyordu.Fakat günümüzde insanların bu ihtiyaçlarını karşılamak için bir çok araç kiralama firması vardır.İhtiyacınız olan araca istediğiniz gün kadar belirli bir ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz.Fakat araba kiralamak için belirli şartlar bulunmaktadır.Bu şartları yerine getirmek zorundasınız.

 

Araba Kiralamak İçin Neler Gereklidir?

Sigorta kurallarına göre binek araç kiralamak isteyen birisinin yaşı en az 21 olmalıdır.Orta ve üst sınıf araçlar için ise yaş sınırı 25 tir.

Aracı kiralayacak kişinin en az 2 yıllık ehliyete sahip olması gerekir.

2. kişi de arabayı sürecek ise mutlaka sözleşmeye onunda ehliyeti ekletilmesi gerekir.

Arabanın minimum kiralanma süresi 1 gündür.

Arabayı kiralarken belirli bir km üzerinden sözleşme yapılır.Genellikle 350 km.Bu sınırı aşarsanız km başına 50 kuruş ek ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Arabayı kullanan kişilerin direksiyon başında kesinle alkol uyuşturucu gibi maddeleri kesinlikle kullanmaması gerekir.

Bu kurallara uyduğunuz takdirde araba kiralayabilirsiniz.

 

 

 Araba Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba kirama işi yapan birçok firma vardır.Bu firmalardan yasal olan biri ile anlaşmalısınız.

Aracı kiralayıp yola çıkmadan önce mutlaka kilometresini kontrol edin, yolculuk sonuna kadar kaç km yol yaptığınızı bir yere not edin.

Az kullanılmış ve yeni araç tercih etmeye çalışın.

Güvenlik araçlarının çalıştığından emin olarak aracı teslim alın.

Arabayı kiraladığınız firma ile bir sözleşme imzalayın.Kesinlikle boş senede imza atmayın.Sözleşmede herhangi bir sorunda sizden talep edilecek fiyat kısmına bakın.Maksimum aracın sıfır km fiyatı yazılabilir.Daha üst fiyat bulunan sözleşmeyi imzalamayın.

Kiralanan bütün araçlar renk a car sigortalıdır.Herhangi bir kaza sonunda sizden talep edilen yüksek fiyatları sakın ödemeyin.Aracın pert olma durumunda bile en yüksek kasko dosya masrafı kadar bir ödeme yaparsınız.Buda ortalama 2000 civarıdır.

Aracı kiralama anında araçta dış yüzeyine, koltuklarında bir hasar varsa veya çalışmayan bir aksamı varsa mutlaka sözleşmede belirtin.

Sürüş sırasında kesinlikle alkol uyuşturucu gibi maddeler kullanmayın.Kullanılması durumunda tüm sorumluluğun sizde olacağını unutmayın.

Bir cevap yazın