Android Cihazlarda Format Atmadan Ekran Deseni Kaldırma

Android cihazlarımızı özelleştirmek için kullandığımız şifreler ve ekran desenleri gün ilerledikçe unutulabiliyor. Unutulan desenlerin ve şifrelerin tek çözümü cihaza format atmak dı. Fakat artık öyle değil. İşte android cihazlarda unutulan desen kilidinin formatsız telefonu sıfırlamak zorunda kalmadan kaldırılışı…

Öncelikle bu programın kilidi kaldırması için telefonunuzda daha önceden usb hata ayıklamanın açık olması gerekmektedir. Eğer önceden bunu kapattıysanız program çalışmayacak ve cihazınızı tekrar kullanabilmek için tek çareniz cihaza format atmak olacaktır.

Bu verdiğim linkteki programı bilgisayarınıza indirip kurun. Kurulum tamamlandıktan sonra  programı çalıştırın.Komut penceresine “adb devices” yazarak komutu çalıştırın.Karşınıza siyah ekran içinde yazılı tek satır gelecektir. Aşağıdaki kodu kopyalayıp

adb shell
su
rm/data/system/locksettings.db
rm/data/system/locksettings.db-wal
rm/data/system/locksettings.db-shm
exit
exit
adb reboot

komut satırına yapıştırın. Bir süre sonra bekledikten sonra program içinde herhangi bir hata yaşanmadıysa telefonunuz kapatılıp tekrar açılacaktır. Açıldıktan sonra ekranınızdaki unutulan desen kilidi kaldırılmış olacaktır. Şunu unutmamak gerekir. Android açık kaynaklı bir yazılım olduğu için  üçüncü parti uygulamaların sistem üzerinde çalışmasına izin vermektedir. Fakat bu tür programlardan dolayı oluşacak herhangi bir sorunda karşınızda muhatap olmayacaktır. Bunu bilerek bu tür programları cihazlarınıza kurmanızda fayda var.

Bu yöntem ve diğer internette anlatılan yöntemler her cihazda çalışacak işe yarayacak diye bir kural yoktur. Ancak benim verdiğim yöntem çoğu android cihazda işe yaramış kabul görmüş bir yöntemdir. Eğer sizin cihazınızda işe yaramıyor program hata veriyorsa internete diğer diğer yöntemleri denemenizde fayda var. Tüm bunlar işe yaramadıysa cihaza format atıp sıfırlamak tek kurtuluş yolunuz olacaktır. Android cihazlara nasıl format atılır yazımda anlatıldığı gibi cihazınıza format atabilirsiniz. Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

Bir cevap yazın