Athletic Club Bilbao Aidiyet Hikayesi

İspanya’nın kuzeyinde, yaşayan Bask’lar için takımlarına bağlılık farklı bir duygu oluşturuyor. Bu kulüpteki aidiyet duygusu diğer takımların taraftarlarına göre daha yüksektir.

Athletic Bilbao köklerine ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlı kulüplerden bir tanesidir. Bask Bölgesi’nin her yerinde olduğu gibi Athletic Bilbao’nun kulüp geleneklerine bağlılık öne çıkıyor. Kulüpte kadro tercihleri bile yazılı olmayan kurallarla işleniyor. Kulüp tarihi boyunca hiçbir kulüp başkanı bu kuralların dışına çıkmadan hareket etmiş. Athletic Bilbao’da yalnızca Bask oyuncular oynayabilir.

Yazılı Kural Olmamasına Rağmen Uygulanıyor

Sadece Bask oyuncuların oynaması kuralı yazılı bir kural değil. Bu yüzden zamanla değişiklikler yaşandı. Günümüzde bu kural daha esnek hale getirildi. Jonas Ramalho 2011 yılında kulüp tarihinde forma giyen ilk siyahi oyuncu oldu. Ancak geçmiş dönemde siyahi oyuncuların kulüpte oynaması daha zor oluyordu. 1950 yılında Miguel Jones‘un Athletic kadrosuna katılacağına dair haberler çıkmıştı. Ancak kulüp bu durumu veto etmişti. Dört yaşından bu yana Bilbao’da yaşayan ve Bask spor kulüplerinde top oynayan futbolcu yine de istediğini alamamıştı. Bu durum kulübün ırkçı bir şekilde hareket ettiğini işaret etmişti. Ancak kulüp bu durumu oyuncunun Bask doğumlu olmamasından dolayı gerçekleşmediğini ifade etmişti.

Zamanla bu katı kuralın çağ dışı olması nedeniyle belirli değişiklikler yaşanmaya başladı. Yapılan değişiklikle beraber Fransa’nın Bask bölgesi olan Iparralde doğumlu oyuncularda kulüpte görev almaya başladı. Böylece birçok oyuncu Fransa doğumlu olmasına rağmen Athletic Bilbao forması giyme hakkı kazandı. Daha sonra Bask bölgesinde doğan oyuncularda Athletic forması giymeye başladı. Bu kuralla beraber siyahi oyuncularda kulüpte yerini aldı. Tüm futbol altyapısını burada edinen oyuncular kulüpte boy göstermeye başladı. İnaki Williams Athletic Bilbao tarihinde gol atan ilk siyahi oyuncu olarak tarihe geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.