Lennon Ve Karmaşık Milli Takım Hikayesi

Lennon gerek futbolu gerekse özel hayatıyla çalkantılı dönem geçiren antrenörlerden bir tanesiydi. Futbolculuk döneminde tehdit ve saldırı olaylar Lennon’u bir hayli zorladı.

İskoçya’da en önemli futbol kulüplerinden biri olan Celtic’in teknik direktörlük koltuğunda geçen Neil Lennon bombalı paket alan ve saldırıya uğrayan hayatını ele alıyoruz. Neil Francis Lennon 1971 yılında Lurgan’da dünyaya geldi. Bu bölge IRA’nın en güçlü kalelerinden bir tanesiyiz. Lennon futbolculuk döneminde Leicester City’nin en çok parlayan oyuncularından bir tanesiydi. Futbolda gösterdiği performansı nedeniyle Celtic takımına transfer oldu. Katolik bir futbolcu olması nedeniyle bu takımda oynamanın önemi bir başkaydı. Neil Lennon’ın Kuzey İrlanda’nın kaptanı olması, ciddi sorunlara neden oldu. Birçok yerde protestolar ortaya çıkmaya başladı. Statta taraftarların neredeyse büyük bir bölümü Protestan’dı. Kraliyet yanlısı tavırlarıyla dikkat çeken Kuzey İrlandalılar protestolarını daha da arttırmaya başladı. Protestonların etkisinin artmasıyla eylemler çok daha ciddi hale geldi.

Ölüm Tehditleri Artmaya Başladı

Milli takımda oynadığı dönemde sürekli tehdit almaya başlayan Lennon’un aldığı tehditler daha da ciddi hale geldi. Lennon ise bu olaylara çok fazla aldırmıyordu. Ancak 21 Ağustos’ta bomba patlatılması olayın ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha gösterdi. Kuzey İrlanda Millî Takımı, Dünya Kupası Elemeleri maçında Güney Kıbrıs Rum Kesimi’yle karşılaşacaktı. Milli takımın kamp yapmış olduğu otelde bulunan BBC muhabirlerini arayan bir taraftar bomba olayından sonra Neil Lennon’un son kez uyarıldığını söyledi. Ölüm tehditlerinin sürekli yükselmesi nedeniyle Neil Lennon milli takımı bırakmak zorunda kaldı. Lennon’un milli takımı bırakmasından sonra İrlanda’da, sular bir anda durulmaya başladı. Lennon futbol kariyerinden sonra teknik direktör olarak yoluna devam etti. Ancak bu olayın etkisi bir türlü ülkeden geçmedi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.